Szukaj na tym blogu

Tradycyjne uszka wigilijne z grzybami



Składniki na ciasto:
  • 1/2 kg mąki pszennej (dostępne są specjalne mąki na pierogi)
  • 1 duże jajko
  • 1/2 łyżeczki soli
  • ok. 200 ml ciepłej wody
Składniki na farsz:
  • 200 g suszonych grzybów leśnych
  • 1 cebula 
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżeczka natka pietruszki 
  • 2 łyżki masła
  • sól
  • pieprz
Sposób przyrządzania farszu:
  1. Grzyby namoczyć w wodzie i odstawić na godzinę. Gotować na małym ogniu przez około 45 minut. Odcedzić, a po ostygnięciu drobno posiekać.
  2. Na patelni, na niewielkiej ilości oleju podsmażyć cebulę i czosnek, a następnie dodać grzyby. Po kilku minutach dodać masło oraz posiekaną natkę pietruszki. Dokładnie wymieszać.
  3. Przyprawić do smaku pieprzem i solą.
  4. Gotowy farsz odstawić do ostygnięcia.
Sposób przyrządzania ciasta:
  1. Łączymy składniki ciasta i dokładnie wyrabiamy. Należy zagniatać ciasto przez kilka minut tak by wszystkie składniki dokładnie się połączyły.
  2. Rozwałkowujemy ciasto na około 3 mm. Ważne by na całej powierzchni było jednakowo grube. Uszka muszą być małe. Ciasto można więc wycinać przy pomocy okrągłego naczynia o średnicy około 5 cm. Można też pociąć je nożem w figury przypominające kwadraty, o boku około 4,5 cm. Jest to rozwiązanie bardziej czasochłonne i wymagające więcej precyzji, ale uszka będą miały bardziej atrakcyjny kształt.
  3. Na każdym z przygotowanych kawałków ciasta umieszczamy wykonaną ręcznie kulkę farszu o średnicy około 2 cm.
  4. Kawałek ciasta składamy na pół. (W przypadku kwadratu po przekątnej tak by powstał trójkąt) Dokładnie sklejamy brzeg zamykając w środku kulkę farszu. Można uprzednio zamoczyć palec w szklance wody i zwilżyć zaklejany brzeg.
  5. Sklejamy końcówki pierożka formując uszko.
  6. Uszka gotujemy w dużym garnku w osolonej wodzie, około 3 minuty od wypłynięcia.
Porady:
  1. Wody z grzybów można użyć do przygotowania zupy grzybowej albo dodać do farszu, jeśli będzie zbyt suchy. 
  2. Nieużywany aktualnie kawałek ciasta przechowujemy w szczelnie przykrytym naczyniu, albo przykrywamy ściereczką, tak by nie obsychał.
  3. Aby ciasto nie przyklejało się do blatu przy wałkowaniu i w trakcie wykonywania uszek podsypujemy je pod spód mąką.
  4. Gdy wrzucimy uszka do wody, natychmiast delikatnie mieszamy je drewnianą łyżką by nie przykleiły się do dna garnka. Później nie trzeba już tego robić.
  5. Należy pilnować by uszka gotowały się na małym ogniu, zbyt duże wrzenie sprawi, że się rozpadną.
  6. Ilość uszek gotowanych na raz jest zależna od wielkości garnka, ale nie można przesadzić. Uszka muszą swobodnie pływać po powierzchni.
  7. Uszka można przygotować znacznie przed podaniem i zamrozić. W czasie zamrażania należy jednak dbać by się nie skleiły. Najlepiej najpierw rozłożyć je w zamrażalniku tak by się nie stykały, a dopiero jak wstępnie zamarzną ostatecznie  zapakować.
  8. Uszka najlepiej najpierw podgrzewać w wodzie, a dopiero na chwilę przed podaniem wrzucić do barszczu. W przeciwnym wypadku zabarwią się na czerwono.
Smacznego :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Na talerzu - Przepisy kulinarne , Blogger